Przyczyną wypadku przy pracy nie jest jej zwyczajne wykonywanie
Przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy wywołuje nagłe zdarzenie, które jest zdarzeniem losowym, a więc niespodziewanym, nieplanowanym, niezamierzonym. Dlatego przyczynie zewnętrznej przypisuje się także cechę nadzwyczajności w sensie jej nieprzewidywalności, która nie wynika z warunków pracy, ale powinna powstać wskutek zakłócenia procesu pracy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy postanowieniem z 23 marca 2021 r. (III USK 89/21).
Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła odwołania od decyzji ZUS pracownika, który doznał urazu w trakcie wykonywania pracy. Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy zdarzenie powinno zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, co w konsekwencji skutkowałoby przyznaniem wyższego świadczenia z ZUS.
Pracownik w trakcie świadczenia pracy oparł się ręką o biurko, a następnie z powodu ześlizgnięcia się ręki z biurka upadł i poważnie złamał nogę. ZUS ustalił, że przyczyną urazu był skurcz mięśni i że nie doszło do wypadku przy pracy. Skutkowało to przyznaniem niższego świadczenia rehabilitacyjnego (tj. odpowiednio w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru, a następnie 75 proc., zamiast 100 proc., jak by to było z tytułu wypadku przy pracy). Pracownik odwołał się od decyzji organu rentowego.
Sądy obu instancji przyznały rację pracownikowi, w związku z czym ZUS złożył skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy nie przyjął jej do rozpoznania. Tym samym decyzja ZUS została ostatecznie zmieniona i zdarzenie zostało uznane za wypadek przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta